Jeżeli wszystkie mierniki wchodzące w skład formuły są miernikami podstawowymi (a więc mają określony cel) lub pochodnymi (z celem zapamiętywanym lub wyliczanym), możliwe jest również wyznaczenie celu pochodnego (patrz Mierniki pochodne z wyliczanym celem). Jeżeli jednak przynajmniej jeden miernik jest miernikiem surowym (nie ma celu), wyliczenie celu miernika pochodnego staje się niemożliwe. W takim przypadku należy zastosować miernik pochodny z zapamiętywanym celem
Aby utworzyć taki miernik, w zakładce Parametry miernika należy zaznaczyć opcję Cel wprowadzany ręcznie przez użytkownika. Po zaznaczeniu tej opcji i przejściu do karty zapisy, zobaczymy wyliczone wartości miernika pochodnego dla wszystkich dostępnych danych (tzn. dla okresu, w którym istnieją zapisy dla wszystkich mierników ujętych w formule) natomiast kolumna cel pozostanie pusta. Należy w niej ręcznie wprowadzić cele dla wszystkich okresów.
UWAGA: Wartości miernika pochodnego są wyliczane na podstawie jego formuły. Oznacza to, że jeżeli w danych źródłowych (czyli w miernikach wchodzących w skład formuły) pojawią się nowe dane, miernik pochodny automatycznie wyliczy nową wartość.
Ponadto, jeżeli w mierniku pochodnym zastosowano zapamiętywany cel, wówczas po pojawieniu się nowych wartości miernika pochodnego nastąpi automatyczne wyznaczenie celu dla tych nowych wartości. Jako wartość celu zostanie przyjęty liczba z ostatniego zapisu w tabeli, który ma przypisany cel. Zasada ta dotyczy tylko nowych zapisów pojawiających się na końcu tabeli. Jeżeli w wyniku zmian pojawią się nowe zapisy w środku tabeli, ich wartość celu pozostanie pusta.
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.