Dla celów górnych, dolnych oraz środkowych można definiować progi ostrzegawcze, które wyznaczają granice obszaru, w którym użytkownik będzie informowany o zbliżaniu się wartości miernika do celu. Granice tego obszaru wyznaczają parametry miernika Dolny próg ostrzegawczy i Górny próg ostrzegawczy. Wartości te są wyznaczane zawsze jako procent od założonego celu.
Przykład dla miernika górnego lub dolnego:
Miernik Wadliwość ma ustalony cel w wysokości 2000 ppm oraz Dolny próg ostrzegawczy w wysokości -5% oraz Górny próg ostrzegawczy w wysokości +5%. Oznacza to, że jeżeli wartość ostatniego zapisu znajdzie się w przedziale od 1900 ppm do 2100 ppm, wówczas miernik znajdzie się w stanie ostrzegawczym, co zostanie odzwierciedlone odpowiednią ikoną w zestawieniu zbiorczym widoku oraz w zestawieniu zbiorczym procesu/obszaru.
W przypadku mierników dolnych i górnych dolny próg ostrzegawczy w większości przypadków powinien być mniejszy od 0 a górny próg ostrzegawczy większy od 0. Jeżeli nie chcesz wykorzystywać progów ostrzegawczych, ustaw obie wartości na 0.
Przykład dla miernika środkowego:
Miernik Wartość magazynu ma ustalony cel w wysokości 2 mln zł. Ponieważ jest to miernik środkowy, zarówno wartość powyżej jak i poniżej tego celu jest "nieprawidłowa" a osiągnięcie celu jest w praktyce niemożliwe (wartość magazynu musiałaby wynieść dokładnie 2 mln zł). W związku z tym, aby uniknąć nieustannego statusu "niepoprawny" dla tego miernika, definiowane jest tzw. pasmo poprawności, czyli obszar w pobliżu celu, który uznajemy jako stan poprawny. Jeżeli na przykład chcemy, aby strefa poprawności miała szerokość od -5% do 5% względem celu, wówczas należy ustawić wartość Dolnego progu ostrzegawczego na 5%. Jeżeli ponadto chcemy wyznaczyć strefę ostrzegawczą w odległości od -10% do 10%, wówczas w polu Górny próg ostrzegawczy należy wpisać wartość 10%.
W praktyce oznacza to, że w powyższym przykładzie będą wyznaczane dwie, symetryczne względem celu strefy ostrzegawczy: górna, w przedziale od 5% do 10% powyżej celu, oraz dolna, w przedziale od -10% do -5% poniżej celu. Obrazuje to poniższy wykres (pasmo poprawności jest oznaczone kolorem zielonym a 2 strefy ostrzegawcze kolorem żółtym).
Jeżeli w mierniku środkowym nie chcesz stosować obszarów ostrzegawczych, lecz chcesz zachować pasmo poprawności, należy oba progi ustawić na taką samą wartość (np. 5%, co spowoduje wyznaczenie pasma poprawności w przedziale +/- 5%), co pokazano na poniższym wykresie:
UWAGA:
Aby obszar ostrzegawczy i pasmo poprawności były widoczne na wykresie, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy wykres danego miernika i wybrać opcję Opcje dodatkowe > Pokaż próg ostrzegawczy.
Ponadto w menu Właściwości wykresu (wyświetlane po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wykresu i wybraniu opcji Właściwości) można wybrać kolor i stopień przezroczystości o obszaru ostrzegawczego i pasma poprawności.
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.