Dla każdego procesu/obszaru wyznaczane są jego bieżące osiągi oraz trend. Pozwala to na tworzenie wykresu osiągów procesów/obszarów, podobnego do tego, jaki posiada każdy miernik. Wykres ten jest tworzony w oparciu o procent realizacji celu każdego z mierników branych do oceny procesu/obszaru. Mierniki te w różnym stopniu osiągają założone dla nich cele i tym samym w różnym stopniu wpływają na wynik procesu/obszaru. Co więcej, dzięki zastosowaniu mechanizmu wag każdy z mierników może w różnym stopniu wpływać na końcową ocenę procesu/obszaru.
Dla wyjaśnienia tej koncepcji posłużmy się najprostszym przykładem:
Zdefiniowano 2 mierniki górne A i B, dla każdego z nich zdefiniowano cel na wysokości 100 (jednostka w tym przypadku nie ma znaczenia), przy czym z ostatniego zapisu dla miernika A wynika, że osiągnął on wartość 80, natomiast miernik B osiągnął 90. Załóżmy również, że oba mierniki mają taką samą wagę równą 10. W rezultacie proces/obszar w tym punkcie (ostatni zapis) osiągnął swój cel na poziomie 85%. Ocena procesu/obszaru jest dokonywana poprzez wyliczenie średniej ważonej z wszystkich mierników branych do oceny. W przedstawianym przykładzie należy zastosować wzór:
gdzie procA – procentowa realizacja celu miernika A (w przykładzie 80/100, czyli 80%), natomiast procB – procentowa realizacja celu miernika B.
Jak wynika z przedstawionych obliczeń, cel procesu/obszaru w tym punkcie został osiągnięty w 85% - taka właśnie wartość pojawi się na wykresie zbiorczym. Analogicznie wyznaczane są wartości dla pozostałych punktów wykresu, co z kolei jest podstawą do wyznaczenia trendu całego procesu/obszaru. W praktyce mechanizm obliczeniowy jest znacznie bardziej skomplikowany, ponieważ w ocenie procesu/obszaru uwzględnia się wiele mierników, o różnych wagach, celach, jednostkach, typach (górne i dolne) i częstotliwości zapisów.
Warto tu również zwrócić uwagę, że w przypadku zbiorczej oceny procesu/obszaru zawsze stosowane są wartości procentowe (w wykresach mierników mogą występować dowolne jednostki). Wynika to z wcześniej wspomnianego faktu, że zbiorcza ocena procesu/obszaru odzwierciedla procent osiągnięcia celu przez poszczególne mierniki tego procesu/obszaru.
Aby wyświetlić wykres zbiorczy dowolnego procesu/obszaru:
Uwaga: Do zbiorczej oceny procesu/obszaru brane są tylko te mierniki, w których parametrach zaznaczono pole Uwzględnij miernik w ocenie procesu/obszaru.
Zobacz też:
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.