Interpretacja wartości wyświetlanych na wykresie radarowym
Ponieważ poszczególne mierniki mogą być definiowane przy użyciu dowolnych jednostek – bezwzględnych (np. ilość, kwota, waga) oraz względnych (procenty, ppm), zaistniała potrzeba standaryzacji wyników uzyskiwanych przez te mierniki, aby możliwe było dokonanie zbiorczej oceny procesu.
W programie proRATE standaryzację ten uzyskano poprzez przeliczenie wartości względnych poszczególnych mierników w odniesieniu do stopnia realizacji celu. Co więcej, zachodzi konieczność odrębnej interpretacji osiągania celu w przypadku mierników dolnych i górnych – np. jeżeli miernik dolny “Liczba wad” wyrażany w ppm osiąga wartość 400 a cel założono w wysokości 500, miernik ten osiąga cel w 80%, jednak z punktu widzenia procesu, jest to zjawisko pozytywne (liczba wad mniejsza niż założona). Oznacza to, że chociaż miernik dolny w podanym przykładzie nie osiąga celu, to po inwersji na miernik pozytywny, możemy powiedzieć, że cel został osiągnięty a nawet przekroczony.
I tak też ta informacja będzie prezentowana na wykresie radarowym – oś odpowiadająca miernikowi “Liczba wad” będzie wskazywać, że cel został przekroczony o 25% (wskazanie na osi wyniesie 125%).
Innymi słowy, wartość 125 na osi wykresu radarowego “Liczba wad” nie oznacza, że o 25% przekroczono dopuszczalny poziom ppm, lecz, że miernik ten osiągnął wartość o 25% lepszą od zakładanej w jego celu. Właściwe zrozumienie tego mechanizmu jest konieczne do poprawnej interpretacji wykresu radarowego.
W przypadku mierników górnych interpretacja jest prostsza, ponieważ inwersja nie jest dokonywana – jeżeli na przykład w ostatnim okresie miernik “Sprzedaż na 1 zatrudnionego” wynosił 900zł a cel przyjęto w wysokości 1000zł, to miernik ten osiąga swój cel w 90 procentach. I taka wartość pojawi się na wykresie radarowym.
Zobacz też:
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.