Definiowanie miernika pochodnego
Miernik pochodny to miernik, którego wartości nie są wprowadzane bezpośrednio, leczy wyznaczane na podstawie innych mierników za pomocą odpowiedniej formuły. W skład definicji miernika pochodnego może wchodzić dowolna liczba innych mierników. Mogą w niej również występować podstawowe wyrażenia matematyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie), nawiasy oraz wartości stałe.
UWAGA: W skład formuł mogą również wchodzić mierniki pochodne. Zależności te mogą być wielopoziomowe Niedopuszczalne jest jednak zastosowanie w formule miernika pochodnego, którego definicja odwołuje się do miernika, który jest jednocześnie definiowany. Oznaczałoby to wystąpienie odwołania cyklicznego. W takim przypadku program wyświetli odpowiedni komunikat.
Początkowa faza tworzenia definicji miernika pochodnego jest identyczna jak proces definiowania miernika podstawowego – miernik ten musi otrzymać nazwę, symbol, wagę itp. Podstawowa różnica między obu miernikami sprowadza się do tego, że w przypadku miernika pochodnego nie definiuje się częstości gromadzenia zapisów, lecz formułę służącą do jego wyznaczania.
Aby utworzyć miernik pochodny:
- W drzewie procesów/obszarów kliknij nazwę procesu, dla którego jest tworzony miernik, a następnie wybierz polecenie Dodaj nowy miernik.
- Wypełnij formularz parametrów miernika (aż do pola Ikona włącznie) zgodnie z zasadami opisanymi w temacie Tworzenie miernika podstawowego.
- W polu Typ miernika zaznacz opcję Miernik pochodny.
- Zawartość formularza zmieni się – pojawi się w nim duże pole tekstowe przeznaczone do wprowadzania formuły.
- Wpisz odpowiednią formułę. Formuła może zawierać dowolną nazwę miernika ujętą w nawiasy kwadratowe oraz podstawowe operatory arytmetyczne (+, -, *, /) i stałe liczbowe. Dopuszcza się również stosowanie nawiasów zwykłych (). Przykłady formuł pokazano w temacie Przykładowe formuły miernika pochodnego. Formuła może wyglądać następująco:

Aby uniknąć błędów podczas wprowadzania nazw mierników, program oferuje mechanizm podpowiedzi, wyświetlający nazwy mierników zdefiniowanych w systemie. W celu wyświetlenia listy mierników:
- W trakcie wprowadzania formuły (gdy kursor znajduje się w polu formuły), naciśnij klawisze [Ctrl+Spacja]. Spowoduje to wyświetlenie okna dialogowego z listą mierników.
- Możesz teraz przewinąć listę aż do odszukania właściwego miernika lub rozpocząć pisanie dowolnego elementu nazwy tego miernika. Wraz z wpisywaniem kolejnych liter lista mierników będzie zawężana.

- Po odszukaniu właściwej nazwy miernika kliknij ją dwukrotnie, co spowoduje wstawienie miernika do formuły.
UWAGA: Nazwy mierników można podawać również wpisując je bezpośrednio z klawiatury, należy jednak pamiętać, aby każda nazwa była ujęta w nawiasy kwadratowe.
UWAGA: Jeżeli formuła jest bardzo długa, można zaznaczyć opcję Stosuj identyfikatory mierników. Spowoduje to, że we wzorze będą wyświetlane identyfikatory mierników, które zwykle są krótsze. Opcje tę można w dowolnym momencie przełączać.
- Kontynuuj tworzenie formuły aż do zakończenia, a następnie sprawdź jej poprawność klikając przycisk Sprawdź poprawność. Jeżeli formuła nie zawiera błędów (np. brakujące nawiasy lub nieznane nazwy mierników), pojawi się komunikat Formuła zapisana poprawnie.
- Jeżeli dla tworzonego miernika cel nie będzie wyliczany z mierników podstawowych lecz wprowadzany ręcznie przez użytkownika, zaznacz opcję Cel wprowadzany ręcznie przez użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w tematach pomocy Mierniki pochodne z zapamiętywanym celem i Mierniki pochodne z wyliczanym celem.
- W grupie opcji Postępowanie z brakującymi wartościami w mierniku pochodnym zaznacz odpowiednią opcję. Ich zastosowanie zostało wyjaśnione w temacie Wyliczanie miernika pochodnego przy braku niektórych danych.
- Jeżeli chcesz, aby wartości miernika pochodnego były agregowane w określonym cyklu czasowym, zaznacz pole wyboru Aktywna, a następnie wybierz funkcję agregującą i określ krok agregacji. Zasady działania agregacji opisano w temacie Agregacja danych w mierniku pochodnym.
- Kliknij ikonę Zapisz, aby zapamiętać wprowadzone zmiany
Po zapisaniu miernika pochodnego od razu dostępna staje się tabela jego zapisów. Zapisy te są wyliczone na podstawie mierników wchodzących w skład formuły, dlatego też nie ma możliwości ich edycji. Ponado jeżeli nie wybrano opcji Cel wprowadzany ręcznie przez użytkownika, program spróbuje wyliczyć wartości w kolumnie Cel w tabeli zapisów. Będzie to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy wszystkie mierniki wchodzące w skład formuły miały swoje cele. Jeżeli przynajmniej jeden z tych mierników nie ma zdefiniowanego celu, kolumna Cel pozostanie pusta lub pojawią się w niej zera.
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.