Definiowanie miernika pochodnego
Miernik pochodny to miernik, którego wartości nie są wprowadzane bezpośrednio, leczy wyznaczane na podstawie innych mierników za pomocą odpowiedniej formuły. W skład definicji miernika pochodnego może wchodzić dowolna liczba innych mierników. Mogą w niej również występować podstawowe wyrażenia matematyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie), nawiasy oraz wartości stałe.
UWAGA: W skład formuł mogą również wchodzić mierniki pochodne. Zależności te mogą być wielopoziomowe Niedopuszczalne jest jednak zastosowanie w formule miernika pochodnego, którego definicja odwołuje się do miernika, który jest jednocześnie definiowany. Oznaczałoby to wystąpienie odwołania cyklicznego. W takim przypadku program wyświetli odpowiedni komunikat.
Początkowa faza tworzenia definicji miernika pochodnego jest identyczna jak proces definiowania miernika podstawowego – miernik ten musi otrzymać nazwę, symbol, wagę itp. Podstawowa różnica między obu miernikami sprowadza się do tego, że w przypadku miernika pochodnego nie definiuje się częstości gromadzenia zapisów, lecz formułę służącą do jego wyznaczania.
Aby utworzyć miernik pochodny:
Aby uniknąć błędów podczas wprowadzania nazw mierników, program oferuje mechanizm podpowiedzi, wyświetlający nazwy mierników zdefiniowanych w systemie. W celu wyświetlenia listy mierników:
UWAGA: Nazwy mierników można podawać również wpisując je bezpośrednio z klawiatury, należy jednak pamiętać, aby każda nazwa była ujęta w nawiasy kwadratowe.
UWAGA: Jeżeli formuła jest bardzo długa, można zaznaczyć opcję Stosuj identyfikatory mierników. Spowoduje to, że we wzorze będą wyświetlane identyfikatory mierników, które zwykle są krótsze. Opcje tę można w dowolnym momencie przełączać.
Po zapisaniu miernika pochodnego od razu dostępna staje się tabela jego zapisów. Zapisy te są wyliczone na podstawie mierników wchodzących w skład formuły, dlatego też nie ma możliwości ich edycji. Ponado jeżeli nie wybrano opcji Cel wprowadzany ręcznie przez użytkownika, program spróbuje wyliczyć wartości w kolumnie Cel w tabeli zapisów. Będzie to jednak możliwe jedynie wtedy, gdy wszystkie mierniki wchodzące w skład formuły miały swoje cele. Jeżeli przynajmniej jeden z tych mierników nie ma zdefiniowanego celu, kolumna Cel pozostanie pusta lub pojawią się w niej zera.
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.