Definiowanie miernika podstawowego
Po zdefiniowaniu procesu/obszaru, można przypisywać do niego poszczególne mierniki. Przypisywanie może polegać na tworzeniu nowego miernika, jak również na wykorzystaniu miernika już istniejącego (np. utworzonego na potrzeby innego procesu/obszaru).
Aby zdefiniować nowy miernik, wykonaj poniższe czynności:
- W drzewie procesów/obszarów prawym przyciskiem myszy kliknij nazwę procesu/obszaru, w którym chcesz utworzyć nowy miernik.
- W menu rozwijanym wybierz polecenie Dodaj nowy miernik.
- Pojawi się okno dialogowe, w którym należy wpisać nazwę tworzonego miernika. Po zatwierdzeniu nazwy miernika w okienku z prawej strony ekranu pojawią się karty tego miernika.
- W okienku z prawej strony wybierz karty Parametry miernika. Po utworzeniu nowego miernika będzie ona miało postać:

- W momencie tworzenia miernika nazwa wyświetlana w polu Id jest taka sama, jak nazwa miernika. Jeżeli chcesz ją zmienić, wpisz odpowiedni tekst. (Zwykle identyfikator jest o wiele krótszy niż nazwa pełna, co może mieć znaczenie przy tworzeniu długich formuł mierników pochodnych).
- Kliknij przycisk Buduj obok napisu Ikona, aby przypisać miernikowi ikonę. Po kliknięciu tego przycisku na ekranie pojawi się okno dialogowe Dodawanie ikony, w którym należy wskazać odpowiednią ikonę. Szczegółowe zasady funkcjonowania tego okna opisano w temacie Wybór ikony procesu/obszaru lub miernika.
- Na liście w polu Właściciel wybierz użytkownika odpowiedzialnego za wprowadzanie zapisów dotyczących miernika, jak również za dokonywanie ewentualnych zmian w parametrach miernika.
UWAGA
Osoba wybrana jako właściciel miernika ma pełne prawa modyfikacji parametrów tego miernika jak również związanych z nim zapisów, bez względu na uprawnienia przypisane temu użytkownikowi przez administratora. Więcej informacji na temat definiowania uprawnień użytkownik znajduje się w temacie Definiowanie uprawnień użytkowników.
- Kliknij przycisk Buduj obok etykiety Uprawnienia innych użytkowników. Spowoduje to wyświetlenie okna, w którym można definiować uprawnienia użytkowników do miernika.
- W polu Jednostka wybierz z listy jednostkę miary, w jakiej będą gromadzone zapisy dotyczące tego miernika. Definiowanie nowych jednostek jest możliwe tylko w trybie administratora.
- W polu Maska wpisz odpowiednią maskę, która posłuży do definiowania wartości zapisów tego miernika. Zasady definiowania masek zostały opisane w temacie Maski.
- Na liście w polu Waga wybierz wagę, z jaką ten miernik będzie uwzględniany do zbiorczej oceny procesów/obszarów. Waga może przyjmować wartość całkowitą w przedziale od 1 do 10. Domyślnie dla nowo tworzonego miernika jest proponowana waga 10 (najwyższa). Wyjaśnienie koncepcji wagi miernika zostało przedstawione w temacie Wykres zbiorczy.
- Wpisując odpowiednią liczbę dni w polu Dopuszczalne opóźnienie, spowodujesz, że ostrzeżenie o braku aktualnych danych pojawi się z opóźnieniem. Na przykład jeżeli w polu tym zostanie wpisana wartość 15 i jednocześnie częstotliwość zapisów miernika wynosi 1 miesiąc, to informacja o braku aktualnych danych (czerwony wykrzyknik w zestawieniu zbiorczym) będzie wyświetlana dopiero po 16 dniach od zakończenia miesiąca, za który brak danych.
- W polu Rodzaj celu, określ, czy miernik jest miernikiem górnym, dolnym lub środkowym.
- W polach Dolny próg ostrzegawczy i Górny próg ostrzegawczy wpisz wartość procentową, w przypadku przekroczenia której status miernika będzie przechodził do poziomu ostrzegawczego, oznaczanego kolorem żółtym w zestawieniu zbiorczym. Zasady doboru wartości progów ostrzegawczych w zależności od rodzaju celu miernika opisano w temacie Progi ostrzegawcze.
Zasady wizualizacji progów ostrzegawczych mierników w zestawieniu zbiorczym są takie same, jak zasady wizualizacji progów ostrzegawczych procesów, opisane w temacie stany procesów/obszarów.
- W polu Format daty wybierz format, który będzie używany do wyświetlania dat w zakładce Zapisy. Jeżeli format nie zostanie określony, program wybierz formatowanie odpowiednie do zastosowanej częstotliwości zapisów (np. w przypadku częstotliwości miesięcznej daty będą wyświetlane w formacie "pełna nazwa miesiąca i rok" - na przykład Styczeń 2010). Format daty nie ma wpływu na wartości przechowywane w kolumnie Data w zakładce Zapisy - dane są zawsze pamiętane z dokładnością do jednego dnia.
- W polu Opis wpisz pełną definicję miernika oraz ewentualne dodatkowe informacje o nim (np. o sposobie wyznaczania tego miernika). Informację tę można następnie umieścić w raporcie.
- W polach Okres prezentacji i Jednostka okresu wpisz wartości, które będą decydować o domyślnym zakresie wykresu tego miernika. Jeżeli na przykład wybierzesz odpowiednio wartości 12 i miesiąc, na wykresie domyślnie będą wyświetlane informacje z ostatnich 12 miesięcy, licząc od ostatniego wprowadzonego zapisu. Po wprowadzeniu nowego zapisu dla tego miernika, wykres automatycznie zostanie przesunięty, tak aby ponownie prezentować ostatnie 12 miesięcy.
- Zaznacz pole wyboru Uwzględniaj miernik w ocenie procesu/obszaru, jeżeli miernik ma być uwzględniany do wyznaczania wykresu zbiorczego i radarowego procesu, przedstawianego na zakładce Wykres zbiorczy procesu/obszaru, do którego należy miernik.
Opcja ta jest przydatna, jeżeli w obrębie procesu/obszaru chcemy zdefiniować miernik, który na przykład posłuży do wyznaczenia innego miernika pochodnego, lecz sam nie powinien wchodzić do oceny zbiorczej.
- Zaznacz pole wyboru Pokazuj w zestawieniu zbiorczym, jeżeli chcesz, aby miernik był wyświetlany i drukowany w zestawieniu zbiorczym.
- W polu Typ miernika pozostaw zaznaczone pole wyboru Miernik podstawowy.
- W polach Częstotliwość zapisów i Jednostka czasu określ, co ile okresów mają być dokonywane zapisy osiągów danego miernika. Jeżeli na przykład zapisy mają być wprowadzane co 2 miesiące, w pierwszym polu należy wpisać liczbę 2, natomiast w drugim z listy wybrać miesiąc.
Program umożliwia definiowanie następujących częstości wprowadzania danych:
- dzień
- tydzień
- miesiąc
- kwartał
- półrocze
- rok
W zależności od wybranej częstotliwości wprowadzania danych będą stosowane różne formatowania dat w karcie zapisów.
- Jeżeli chcesz, aby program wykrywał brakujące okresy w zapisach, zaznacz pole wyboru Kontroluj ciągłość pomiarów. Wówczas jeżeli miernik ma częstotliwość zapisów miesięczną i brak danych z jednego miesiąca, zostanie to zasygnalizowane odpowiednim komunikatem. Opcja ta powinna być wyłączona, jeżeli w zapisach z jakichś względów niektóre okresy będą pomijane (np. w przypadku zapisów dziennych nie będzie zapisów z soboty i niedzieli ze względu na przerwę w produkcji).
- Jeżeli chcesz wczytać początkowy zestaw wartości dla miernika z zewnętrznego pliku CSV, zaznacz opcję Import danych z pliku CSV, a następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi w temacie Importowanie danych z plików CSV.
- Kliknij przycisk Zapisz, by zapisać wprowadzoną definicję miernika.
Wszystkie parametry miernika (za wyjątkiem częstości i jednostki zapisu) mogą być później dowolnie zmieniane przez użytkownika odpowiedzialnego za aktualizacje oraz innych użytkowników o zdefiniowanych odpowiednio uprawnieniach.
Copyright © Grupa Doradztwa Kreatywnego PRONOST Sp. z o.o.